Вітамін А (ретинол)

Група жиророзчинних вітамінів, яку складають три форми вітаміну А (ретинол, ретиналь, ретиноєва кислота), що забезпечують властиве цьому вітаміну комплексне біологічну дію. Враховуючи знаходження цих форм в одних і тих же продуктах харчування (тваринного походження), їх традиційно об’єднують єдиною назвою ретинол або вітамін А. Ретинол надає нормалізуючий вплив на процеси росту, в тому числі на зростання і формування скелета, забезпечує оптимальне структурний і функціональний стан епітеліальних клітин шкіри, залоз і слизових оболонок, вистилають поверхні і порожнини тіла. Винятково важливим є входження його в хімічні структури светорецепторов органу зору, що забезпечують можливість бачити у вечірні сутінки і вночі і швидку адаптацію до темряви. Вітамін А підвищує опірність організму різним екстремальних факторів і витривалість до навантажень. Поєднання його з вітаміном С є противосклеротическим фактором.

Недолік ретинолу в організмі викликає переродження епітелію шкіри і слизових оболонок. Слизові покриви верхніх дихальних шляхів, нирок, сечовивідних проток, травних залоз та інших органів і систем стають більш проникними для збудників хвороб, знижується рівень їх функціональної організації. Тривалий недолік вітаміну проявляється клінічними ознаками, такими як блідість і сухість шкіри, її лущення і гнійничкові ураження, вугри, зроговіння і гусяча шкіра. Найбільш же характерним проявом гіпо-та авітамінозу є погіршення зору.

Зміст ретинолу в основних продуктах харчування сильно коливається. У молоці його 0,02 г в 100 мл, у вершковому маслі – 0,5 мг на 100 г продукту (0,5 мг%). Значна кількість цього вітаміну в свинячий та яловичої печінки, в яйцях його 0,35 мг%. Хорошим джерелом ретинолу для людини є провітамін каротин, що міститься в оранжево-червоних і листових овочах. Серед них в першу чергу заслуговує уваги червона морква, наявність каротину в якій досягає 9 мг%. У шпинаті його 4,5, в перці червоному солодкому 2,0, стільки ж в зеленій цибулі і цибулі порее, в салаті 1,75, в томаті грунтовому 1,2, в перці зеленому солодкому і кропі 1 мг%. Надходив в організм каротин перетворюється в біологічно діяльну форму (вітамін А). Цьому процесу сприяє прийом продуктів – вітаміноносітелей з жирами, їх термічна обробка. Хорошим варіантом є підсмажування на вершковому маслі (вітамін А і каротин стійкі до впливу високої температури). При деяких захворюваннях шлунково-кишкового тракту, печінки та підшлункової залози перетворення каротину в вітамін А порушується, що може бути ендогенної (внутрішньої) причиною його недостатності.

Потреба дорослої людини у вітаміні А становить до 1,5 мг на добу. Слід пам’ятати, однак, і про шкоду його надмірного прийому у вигляді лікарських препаратів.

0 коментарів “Вітамін А (ретинол)”