Розвантажувальні дієти

Більшість дієтологів рекомендують регулярно влаштовувати розвантажувальні дні, коли кількість їжі сильно обмежена, а певні продукти зовсім заборонені. В релігії пост – свого роду тривала розвантажувальна дієта – це демонстрація віри і покаяння, а також можливість для духовних роздумів.

Хоча розвантажувальні дієти навряд чи можна назвати самими практичними – або безпечними – деякі люди використовують їх як спосіб схуднути або очистити організм від шлаків і токсинів. Кожна розвантажувальна дієта використовує різні механізми схуднення. Деякі розвантажувальні дієти передбачають повну відмову від їжі і споживання виключно води, інші допускають вживання тільки сирих продуктів протягом одного або декількох днів, тоді як інші обмежують харчування через день. Деякі розвантажувальні дієти допускають тільки вживання рідин, наприклад, води, соку або чаю, а інші різко скорочують кількість споживаних калорій, але не виключають їжу в цілому.

Ефективність розвантажувальних дієт

Коли ви дотримуєтеся розвантажувальну дієту, ваш організм змушений використовувати власні ресурси для отримання енергії для життєдіяльності, тому втрата ваги неминуча. Питання в тому, як довго вам вдасться утримати цю вагу. Оскільки наші предки часто відчували нестачу в їжі, наш організм генетично запрограмований на боротьбу з наслідками голодування. Коли ви різко зменшуєте споживання їжі, метаболізм сповільнюється, щоб зберегти енергію. Коли ви повертаєтеся до нормального режиму харчування, уповільнений обмін речовин може привести до того, що організм запасе більше енергії, а це означає, що ви, швидше за все, знову наберете весь втрачену вагу. Крім того, не виключено збільшенням ваги – через повільне метаболізму при споживанні такої ж кількості калорій, що й раніше, ви будете набирати більше кілограмів.

При голодуванні організм намагається регулювати витрату калорій, зменшуючи апетит, так що ви будете відчувати менший голод. Але як тільки ви припиніть голод, вироблення гормонів, що регулюють апетит, почнеться з подвоєною силою, від чого ви можете відчувати звірячий апетит і з’їдати набагато більше, ніж вам потрібно насправді. Як наслідок, ви додасте у вазі.

Дослідження показали, що розвантажувальні дні (оптимально два дні на тиждень) допомагають скинути зайву вагу, але ненадовго. В одному дослідженні учасники, які влаштовували розвантажувальні дні тричі на тиждень, дійсно скинули вагу, навіть коли у звичайні дні їли все, що хотіли, не обмежуючи свій раціон. Тим не менш, вони не могли підтримувати втрату ваги з плином часу.

Розвантажувальні дієти – засіб детоксикації організму?

Деякі розвантажувальні дієти нібито можуть очистити організм від токсинів і шлаків. Тим не менше, немає ніяких доказів того, що голодування сприяє очищенню організму зсередини, або того, що організм навіть потребує подібної детоксикації. Організм від природи «оснащений» механізмами видалення токсинів – вони виводяться через шкіру (з потом), через печінку, товстий кишечник і нирки (з сечею).

Розвантажувальні дієти сприяють довголіттю?

Дослідження голодування у гризунів і людини вказують на зв’язок між обмеженням споживання калорій і довголіттям. В одному дослідженні чоловіків і жінок з надлишковою вагою розвантажувальна дієта (тобто харчування з істотним обмеженням споживаних калорій) привела до поліпшення показників старіння, таких як рівень інсуліну і температура тіла.

Дотримання розвантажувальної дієти також може підвищити тривалість життя за рахунок запобігання розвитку вікових захворювань, включаючи хворобу Альцгеймера, хвороби серця і діабет. Одне дослідження показало, що якщо влаштовувати розвантажувальний день хоча б один раз на місяць, як це роблять мормони, можна істотно знизити ризик закупорки артерій (нарощування бляшок, що може привести до серцевого нападу та інсульту). Проте, неясно, що саме сприяє поліпшенню здоров’я серця: власне дотримання розвантажувальної дієти, чи здоровий спосіб життя мормонів в цілому (вони також утримуватися від споживання кави, алкоголю та куріння). Дослідникам поки невідомо, чи справді голодування і розвантажувальні дієти благотворно впливають на тривалість життя, так як тривалі дослідження в цій області поки не проводилися.

Наскільки безпечні розвантажувальні дієти

Дотримання розвантажувальної дієти протягом одного-двох днів, ймовірно, не заподіє шкоди вашому здоров’ю, за умови, що ви п’єте достатньо рідини. Тим не менш, дотримання розвантажувальної дієти протягом тривалого періоду часу може бути дуже шкідливим. Для здоров’я і нормальної роботи наш організм потребує різноманітних вітамінах, мінералах та інших поживних речовинах, які ми отримуємо з їжі. Неотримання достатньої кількості цих поживних речовин в період дотримання розвантажувальної дієти може привести до появи різних неприємних симптомів, таких як втома, запаморочення, запор, зневоднення, освіта камей в жовчному міхурі і непереносимість холоду. В особливо важких випадках можливий летальний результат.

Навіть короткострокове голодування не рекомендується людям з ослабленою імунною системою і хворим на діабет, тому що це може привести до небезпечних для здоров’я перепадів рівня цукру в крові. Розвантажувальні дієти також протипоказані людям, страждаючим хронічними захворюваннями, вагітним і годуючим жінкам.
Перш ніж пробувати будь-яку нову дієту, особливо розвантажувального типу, яка має на увазі голодування або істотне обмеження споживання калорій, слід проконсультуватися з лікарем, щоб запобігти можливі ризики для здоров’я. Крім того, попросіть лікаря направити вас до дієтолога, який допоможе вам скласти індивідуальну програму збалансованого харчування.

0 коментарів “Розвантажувальні дієти”